Każda osoba prowadząca aktywny tryb życia wie, że u podstaw uzyskania idealnej sylwetki leży nie tylko trening i zdrowe, racjonalne odżywianie. Kluczowe znaczenie ma sen – to właśnie podczas wypoczynku zwiększa się masa i siła mięśni. Aby poprawić jakość snu, warto zainwestować w materac dla sportowców.

Materac dla sportowców – jaki ma wpływ na regenerację organizmu?

O tym, jak kończy się źle przespana noc na niewygodnym tapczanie, przekonał się pewnie każdy. Efekty są widoczne już po przebudzeniu i często towarzyszą nam przez cały dzień – zaliczyć można do nich drażliwość, osłabienie, brak koncentracji i produktywności. Zwłaszcza sportowcy nie mogą zapominać o odpowiedniej ilości snu. Dlaczego? Nocny odpoczynek po treningu pełni niebagatelną rolę – przyczynia się do zjawiska superkompensacji, czyli uzupełniania zapasów energii utraconej po sesji treningowej, pomaga również uniknąć kontuzji i przetrenowania. Właśnie dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie czynniki mające wpływ na poprawienie jakości snu – unormowanie rytmu dobowego (wstawanie i chodzenie spać o podobnych porach, także w wolne weekendy), unikanie używek, regeneracja przed snem, jak również wybór odpowiedniego materaca. Dobrze dobrany materac dla sportowców to gwarancja nie tylko komfortu, ale również bezpieczeństwa.

Jak wybrać materac dla sportowców?

Najważniejszą rolą materaca dla sportowców jest prawidłowe podpieranie całego ciała wraz z jego wszystkimi krzywiznami. Brak odpowiedniego podparcia spowoduje, że mięśnie i stawy nie zregenerują się, bo przez całą noc będą stymulowane do pracy. Sen na źle dobranym materacu skutkuje pojawieniem się bólu kręgosłupa, zwłaszcza odcinka szyjnego i lędźwiowego, jak również karku, ramion i bioder. Są to wyjątkowo dokuczliwe dolegliwości, którym – całe szczęście – bardzo łatwo można zapobiec, decydując się na materac dla sportowców, który idealnie dopasowuje się do ciała. Dzięki niemu, kręgosłup pozostanie w naturalnej linii prostej.

Materace dla sportowców jakie będą najlepsze?

Zdecydowanie najlepszym wyborem dla osób aktywnych będą materace, w składzie których znajduje się 100% naturalny lateks Talalay oraz pianka wysokoelastyczna. Takie materace słyną ze swoich właściwości antyalergicznych – utrudniają kumulowanie się roztoczy oraz namnażanie grzybów, bakterii, pleśni i innych drobnoustrojów. Są przy tym przewiewne, zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, nie gromadzi się w nich wilgoć – a nasze ciało, nawet po letniej, upalnej nocy, zawsze jest odpowiednio zregenerowane i zrelaksowane. Dużym zainteresowaniem cieszą się także materace wykonane w całości pianki lateksoidalnej – choć, w zależności od indywidualnych preferencji, mogą być także uzupełnione bardzo elastycznymi sprężynami. Znane są z bardzo dobrej przepuszczalności powietrza, co również czyni je środowiskiem nieprzyjaznym dla bakterii i roztoczy. Niezbędnym elementem materaca dla sportowców jest także pokrowiec – oprócz oczywistej funkcji, jaką jest utrzymanie materaca w czystości, pełnią wiele innych zadań. Osoby aktywne fizycznie z pewnością docenią zalety takie jak: wspomaganie utrzymania właściwej temperatury ciała, odprowadzanie wilgoci, zapobieganie rozwojowi drobnoustrojów, redukcja przyciągania cząsteczek kurzu. Obudzimy się na nich rześcy i wypoczęci – wprost gotowi na nowy trening i kolejny dzień pełen wrażeń!