Materac dla niemowlaka – zadbaj o sen swojej pociechy

Materac dla niemowlaka jest jednym z najważniejszych elementów wyprawki. Ponieważ w pierwszych miesiącach po urodzeniu niemowlęta śpią nawet kilkanaście godzin w ciągu doby, należy zadbać o to, by materac był dla dziecka komfortowy i bezpieczny. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Materac dla niemowlaka – dlaczego jest taki ważny?

Sen odgrywa ogromną rolę w życiu najmłodszych – to właśnie wtedy dochodzi do wielu kluczowych procesów, mających wpływ na zdrowie, rozwój oraz prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Podczas odpoczynku regenerują się narządy wewnętrzne i mięśnie, a mózg przetwarza wszystkie informacje i bodźce, co z kolei ma ogromny wpływ na lepszą koncentrację i dobry nastrój w ciągu dnia. Warto zatem dobrać odpowiedni materac dla niemowlaka, który zapewni mu błogi i nieprzerwany sen, a świeżo upieczonym rodzicom da w tym czasie kilka godzin odpoczynku.

Najczęściej wybierane materace dla dzieci w naszym sklepie

Materac dla niemowlaka – jaki wybrać? Jaka twardość jest odpowiednia?

W ferworze zakupów przed narodzeniem dziecka często zapominamy o kwestiach najistotniejszych, a należy do nich przede wszystkim materac dla niemowlaka. Kręgosłup niemowlęcia jest bardzo giętki i delikatny, dlatego powinniśmy mu zapewnić odpowiednie podparcie na całej długości. Na zbyt twardym podłożu dziecku będzie spało się niewygodnie, zbyt miękki z kolei może nawet spowodować problemy z postawą w przyszłości – niemowlę będzie się w nim zapadać. Z tego powodu fizjoterapeuci rekomendują średnio-twarde materace dla niemowlaka. A jaki rodzaj materaca dla niemowlaka będzie najodpowiedniejszy? Najlepszym wyborem będą należące do grupy piankowych materace wysokoelastyczne oraz materace lateksowe. Zastosowane w nich wkłady słyną z tego, że bardzo dobrze podpierają kręgosłup, zachowują odpowiednią sprężystość oraz posiadają właściwości hipoalergiczne. Należy również wziąć pod uwagę rozmiar samego łóżeczka – standardowo jest to 120 x 60 cm, choć na rynku dostępne są też inne wymiary (większe, czyli 140 x 70 cm, oraz mniejsze – w przypadku kołysek, koszy Mojżesza czy dostawek). Aby dziecko miało wystarczająco dużo miejsca, materac powinien być od niego co najmniej 20 cm dłuższy.

Bezpieczny materac dla niemowlaka

Skóra najmłodszych jest wyjątkowa delikatna, dlatego przed zakupem materaca warto sprawdzić jego atesty, z czego zdecydowanie najważniejszymi jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka oraz certyfikat Oeko-Tex Standard 100. Możemy wówczas mieć pewność, że w jego produkcji wykorzystano surowce, które będą bezpieczne dla zdrowia niemowląt. Należy również pamiętać o pokrowcu (najczęściej jest sprzedawany wraz z materacem) i ochraniaczu – jedni rodzice wolą modele wodoodporne (mogą okazać się one najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli maluszek często ulewa lub pieluszka – nawet ta, która słynie z dobrej chłonności – jednak zawiedzie) bądź modele wykonane z naturalnych materiałów (np. bawełny), które, choć nie są nieprzemakalne, zapewniają właściwą cyrkulację powietrza. Odpowiednio dobrany materac dla niemowlaka to gwarancja zdrowego i bezpiecznego snu.