Sen to jedna z naszych najważniejszych funkcji życiowych, na którą poświęcamy średnio ⅓ naszego życia. Nie powinno więc dziwić, że jego jakość ma ogromny wpływ na wszystkie aspekty naszego życia. Długotrwała bezsenność może prowadzić do szeregu negatywnych, nierzadko bardzo niebezpiecznych konsekwencji. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Ciebie domowe sposoby na bezsenność — garść porad, które poprawią jakość Twojego snu.

Ile powinien trwać sen?

Każdy z nas jest inny i podobnie każdy organizm ma nieco inne potrzeby. Minimalna zalecana długość snu to 7h, jednak niektórzy do pełnej regeneracji mogą potrzebować 8 lub nawet 9 godzin.

W rzeczywistości wielu z nas śpi krócej — bardzo często jest to zaledwie 6 godzin. Tak krótki sen może wiązać się z delikatnymi konsekwencjami, natomiast spanie krócej, niż 6h, nierzadko prowadzi już do bardzo poważnych problemów.

Jakie są konsekwencje bezsenności?

Najbardziej oczywiste objawy bezsenności to zmęczenie, brak energii, problemy z koncentracją, chwiejne nastroje oraz zaburzenia percepcji.

Znacznie poważniejsze są jednak objawy wynikające z długotrwałej bezsenności. Lista ich jest bardzo długa, a są to między innymi obniżona odporność, kłopoty z logicznym myśleniem, a nawet zwiększone ryzyko zachorowania na choroby serca, cukrzycę bądź raka.

Domowe sposoby na bezsenność

Przy poważnych problemach z bezsennością konieczna jest wizyta u lekarza. Jeśli jednak problem ten nie jest bardzo intensywny, warto spróbować domowych sposobów na bezsenność. Pierwszym, jednym z najlepszych sposobów, są leki oparte na ziołach dostępne bez recepty, wzmagające senność. Nierzadko wystarczą one do rozwiązania problemu.

Warto zadbać również o odpowiednie warunki w naszej sypialni. Wygodny materac i poduszka to podstawa. Zadbaj też o temperaturę — w walce z bezsennością musisz postarać się, aby w pomieszczeniu nie było zbyt ciepło, ani zbyt zimno.

Usuń z sypialni wszelkie rozpraszające światła, nawet te informujące o stanie spoczynku danego urządzenia elektronicznego. Możesz też użyć specjalnej zasłony na oczy, która nie przepuszcza światła. Równie ważne jest pozbycie się wszelkich rozpraszających się dźwięków.

Staraj się kłaść spać zawsze tych samych godzinach i nie spędzaj w łóżku czasu poza snem — niech Twój mózg przyzwyczai się, że służy ono do wypoczynku.

Pomocne będzie zadbanie o wysiłek fizyczny późnym popołudniem — lecz nie tuż przed snem. Z całą pewnością należy unikać alkoholu i papierosów, które mają właściwości pobudzające. Ostatni posiłek warto zjeść około 3 godziny przed snem. Próba zaśnięcia z pełnym żołądkiem może wzmagać bezsenność.

To kilka z domowych sposobów na bezsenność, które mogą pomóc Ci w zwiększeniu jakości swojego wypoczynku. Pamiętaj jednak, że jeśli rady te nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, należy udać się do lekarza!